Včelařství v kontextu rozvoje má mnoho přínosů. Příkladem je vytvoření nových ekonomických příležitostí, zvýšení produkce ovoce a zeleniny nebo doplnění stravy o včelí produkty. Velkou výhodou je, že pro včelaření v malém měřítku není potřeba velký pozemek a je možné o něj rozšířit již fungující farmu, diverzifikovat tak příjmy a snížit rizika v případě neúrody. V některých případech je možné se věnovat včelaření i jen s minimální vstupní investicí.
Oproti podmínkám v České republice může být včelaření v rozvojových regionech velmi odlišné. Můžeme se setkat s velmi širokou škálou tradičních technologií až po moderní technologie nástavkového včelaření. V rámci rozvojových projektů může být místní včelařská technologie vylepšena tak, aby bylo možné získávat větší výnosy medu, včelaření bylo bezpečnější a méně pracné, nebo může být včelaření zavedeno i do oblastí, kde zatím není rozšířeno. V tropických oblastech je možný i chov dalších druhů včel, včetně bezžihadlových, které jsou biologicky velmi odlišné od u nás chované včely medonosné.
V mnoha oblastech je také velký potenciál pro zavedení nových postupů ve zpracování včelích produktů a jejich distribuci. Náklady na technologii a distribuci mohou být pro místní včelaře velmi vysoké. Vhodným řešením tedy může být vytvoření družstev, které zajišťují zpracování a distribuci medu a dalších včelích produktů. Často tato družstva mohou vznikat jako reakce na pro včelaře nevýhodnou situaci, kdy je med vykupován přímo od včelařů za velmi nízké ceny. Včelaření může přispět k ochraně přirozených ekosystémů, kde například ekonomické využití lesa včelaři může zabránit jeho vykácení.
Kromě technologických problémů se včelaři potýkají i s důsledky klimatických změn, problémy spojenými s využitím přípravků na ochranu rostlin, omezenému přístupu ke vzdělávání, chorobami včel a možnostmi jejich léčby nebo například ochranou včel před medvědy. Proto je třeba při realizaci rozvojového projektu zaměřeného na včelaření brát v úvahu velké množství aspektů, se kterými se při včelaření v ČR nesetkáváme.
V souvislosti s tím bychom vám rádi představili včelařský časopis Bees for Development Journal vydávaný organizací The International Specialist Beekeeping Organisation. Na jeho stránkách je možné najít zdarma nejenom vlastní časopis, ale i velké množství návodů na včelaření, zpracování včelích produktů a zahrnuty jsou i vzdělávací materiály.