Světový den pomoci malomocným připadl letos na 28. ledna a je příležitostí si připomenout obrovské ušpěchy, které v léčbě tohoto onemocnění moderní medicína dosáhla, a to přesto, že se onemocnění stále vyskytuje ve 120 státech světa (bližší informace naleznete na mapě Světové zdravotnické organizace). Datum bylo vybráno podle data úmrtí Mahatmy Gandhiho, který se výrazně zasadil o pomoc a destigmatizaci malomocných.

Téma letošního  Světového dne lepry je Překonat lepru a zahrnuje dva cíle: vymýtit stigma spojené s leprou a propagovat důstojnost lidí, kteří touto chorobou trpí. Téma zdůrazňuje potřebu, kromě vlastní léčby, řešit i sociální a psychologické aspekty lepry.

Lepra (nebo také malomocenství) je chronické infekční onenocnění, které provází člověka od nepaměti. Způsobuje ho bakterie Mycobacterium leprae. Onemocnění nejvíce postihuje kůži a periferní nervy, ale může postihnout i horní dýcací cesty nebo oči. Navzdory obecnému přesvědčení je lepra málo infekční a nelze se nakazit při jednorázovém kontaktu.  Bakterie se přenáší kapénkami z nosu a úst během těsného a dlouhodobého kontaktu s neléčenými případy. Ve vzácných případech byl zaznamenán i přenos spojený pásovcem devítipásým Dasypus novemcinctus. Bakterie se také mohou vyskytovat v amébách v půdě

Lepra je vyléčitelná podáváním kombinace antibiotik a léčba velmi rychle zabraňuje i přenosu onemocnění. Problematická je délka léčby, která trvá 6-12 měsíců a často se tedy stává, že ji pacianti z různých důvodů nedokončí. Vzhledem k tomu, že se onemocnění rozvíjí dlouho a počáteční příznaky jsou nenápadné, je velkým problémem také včasná diagnostika.

Video o onemocnění (EN) naleznete zde:

Zdroj: Youtube/The Leprosy Mission International

 

Zdroj: Youtube/Peter Laubscher/Leprosymission.org

Více o problematice boje proti lepře naleznete na

Informace na stránkách organizace

Z českých organizací se léčbě lepry věnuje například organizace:

Zahraniční organizace se sdružují v organizaci International