Vývoj vakcíny proti malárii je pro medicínský výzkum výzvou již téměř 60 let. V posledních dvou letech došlo v tomto ohledu k obrovskému pokroku. V letošním říjnu Světová zdravotnická organizace doporučila k užívání již druhé vakcíny proti malárii s účinností 75 procent.
Malárie je život ohrožující onemocnění vyskytující se hlavně v tropických oblastech. Téměř polovina světové populace žije v oblastech s rizikem jejího výskytu a nejvíce ohroženy jsou těhotné ženy, malé děti a cestovatelé, kteří proti malárii nemají vyvinutou částečnou imunitu. Dříve se onemocnění vyskytovalo i u nás v oblastech Jižní Moravy. Odhaduje se, že v průběhu 20. století byla malárie odpovědná za přibližně 5 % úmrtí v globálním měřítku a jen v roce 2021 se nemocí nakazilo téměř 250 milionů osob, z nichž více než 600 tisíc zemřelo.
Přestože vztah mezi malárií a plazmodiemi, které ji způsobují, byl popsán již v roce 1800, vývoj vakcín byl velmi náročný a zdlouhavý. Prvním úspěchem byla v roce 2021 WHO doporučená vakcína RTS,S. Přestože její účinnost je jen přibližně 39 %, představuje v celosvětovém měřítku obrovský potenciál pro záchranu životů. V letošním říjnu Světová zdravotnická organizace doporučila k užívání další vakcínu R21/Matrix-M vyvinutou ve spolupráci University of Oxford a the Serum Institute of India s využítím technologie firmy Novavax. Očkování snižuje výskyt malárie v prvním roce po očkování o 75 procent. Ještě předtím byla vakcína schválena k užívání v Ghaně a v Burkina Faso. Cena vakcíny by se měla pohybovat v rozmezí 2-4 dolarů a již minimálně 28 zemí plánuje některou z vakcín zahrnout do svého očkovacího kalendáře. Serum Institute of India již má připravenou kapacitu pro výrobu 100 milionu vakcín ročně.