Metan je po oxidu uhličitém druhým nejvýznamnějším skleníkovým plynem. Na rozdíl od CO2 sice vydrží v atmosféře jen přibližně 12 let, ale jeho potenciál globálního oteplování je 84krát větší než CO2; v horizontu dvaceti let a 28krát větší v horizontu sta let. Jeho účinek je tedy mnohem větší, ale netrvá tak dlouho. Lidská činnost přispívá k uvolňování metanu do atmosféry hlavně v souvislosti se získáváním a transportem zemního plynu, zemědělstvím a anaerobním rozkladem organického odpadu. Velké obavy také panují z uvolňování metanu z permafrostu, který obsahuje velké množství organického materiálu. Ten se rozkládá, protože permafrost v důsledku globálního oteplování taje.

Dobrou zprávou je alespoň to, že velké množství metanu je uvolňováno při velkých jednotlivých únicích, které lze často zastavit, pokud se o nich ví. Efekt se může projevit relativně rychle, protože metan v atmosféře nevydrží tak dlouho jako oxid uhličitý.

Jeden z největších úniků metanu probíhal od června do prosince minulého roku v odlehlé oblasti jihozápadního Kazachstánu. Únik vznikl při výbuchu a následném požáru, který se podařilo uhasit až na konci minulého roku. Přestože část metanu při požáru hořela, předpokládá se, že únik do atmosféry byl obrovský, podle BBC odpovídající ročním emisím z 720 000 benzínových aut. Pravděpodobně se jednalo o druhý největší únik metanu způsobený člověkem po úniku způsobeném sabotáží plynovodu Nord Stream.

Na stránkách BBC naleznete obsáhlý článek o úniku metanu v Kazachstánu.  Informace v českém jazyce si můžete přečíst na stránkách Seznam Zprávy.

Zdroj: Kayrros, Planet Lab via BBC

Na stránkách  Methane Alert and Response System (MARS) , které zobrazují úniky metanu zjištěné na základě satelitního monitoringu, se můžete podívat na mapu zobrazující největší úniky metanu od roku 2023. Systém slouží také k časné detekci těchto uniků.

Zdroj: UN Environment Programe na Youtube.com

Na stránce The European Space Agency naleznete informace o tom, jak je satelit Copernicus Sentinel-5P využíván k monitoringu metanu.

Zdroj: ESAuropean Space Agency na Youtube.com